środa, 17 listopada 2010

Jak szybko zaindeksować nową stronę

Witam,

Dziś postaram się odpowiedzieć na nurtujące wiele osób pytanie. W jaki sposób szybko zaindeksować nową stonę?

W zasadzie odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Wystarczy znaleźć stronę z wysokim Page Rankiem na której umieścimy swój link  Strona po kilku dniach znajdzie się w indeksie ( może nawet i po paru godzinach jeśli tylko możecie umieścić link na stronie z PR 8, 9, czy 10 - co jest raczej mało prawdopodobne).

Teraz krok po kroku opiszę jak ja to robię w przypadku nowych stron ( zakładając, że nie umieszczamy linka na którejś ze swoich starych stron z dobrym PR).


Krok 1 - Wypełnienie nowej strony treścią

Od tego trzeba zacząć. To znaczy tak będzie łatwiej. Napiszmy kilka unikatowych artykułów i umieśćmy je na stronie - niech Google ma co indeksować. W późniejszym okresie oczywiście też dodajemy artykuły - Google łaknie świeżej krwi:)

Taki mały off topic. Moim skromnym zdaniem im więcej artykułów na dany temat tym lepiej. Nie oznacza to oczywiście że "lanie wody" zdaje egzamin. Trzeba pisać z sensem, a co najważniejsze niech nasze teksty będą w 100% oryginalne.

Wiele zależy od rodzaju strony. Wiadomo, że ludzie zarabiają też na stronach które mają kilka podstron ( albo jedną ) sprzedając na nich jakiś tam produkt, czy zbierając listy mailingowe. Ja jednak mówię w tym momencie głównie o AdSense.

W zasadzie w tym momencie wkroczyłem w zupełnie inny temat. Przepraszam za chaos. Wracamy do tematu.

Krok 2 - Tworzymy mapę strony

Wcześniej zakładamy sobie profil w narzędziach dla webmasterów Google. ( akurat w przypadku pozycjonerów zdania co do słuszności posiadania konta w Google Webmaster Tools są podzielone - ale chodzi tu raczej o możliwość wykrycia przez Google powiązań między stronami - na potrzeby "domowe" nie widzę przeszkód a wręcz zachęcam do założenia tam konta).

Jeśli posiadamy stronę na wordpressie to zadanie jest ułatwione. Korzystamy przykładowo z wtyczki Dagon Design Sitemap Generator - dzięki niej cały proces tworzenia sitemapy jest zautomatyzowany. Ponadto za każdym razem gdy tworzymy nową treść na stronie znajdzie to odzwierciedlenie w mapie witryny.

Jeśli nasza strona nie działa na wordpresie, możemy skorzystać z dostępnych w sieci generatorów. Przykładowo http://www.xml-sitemaps.com/.

Mapę witryny można oczywiście napisać samemu. Jest to zadanie  "z gwiazdką" ;) Tym bardziej, że przy dostępnych generatorach nie ma takiej potrzeby.

Sitemapą może być też adres kanału rss naszego bloga czy strony.

Kiedy mamy już naszą sitemapę, zgłaszamy ją do GWT  poprzez: Konfiguracja Witryny > Mapy Witryny > Zgłoś Mapę Witryny. Wpisujemy tu adres gdzie znajduję się nasze sitemapa lub kanał rss.


W zasadzie cały ten krok opisałem w poprzednim wpisie. Nie rozpisując się chodzi tu o to by pozyskać linki z wielu miejsc. Wprawdzie są to słabe linki, niemniej jednak są łatwo dostępne i na pewno nie zaszkodzą.
Robimy to ręcznie bądź korzystamy z opisanych przeze mnie IM Automator oraz OnlyWire.

Bookmarkujemy zarówno stronę główną jak i poszczególne podstrony. Najlepiej w pewnych odstępach czasu - na ile jest to istotne nie wiem. Niemniej wygląda bardziej naturalnie.

Krok 4 - Kilka  linków

Podam teraz kilka serwisów z wysokim PR, które mają tą zaletę, że nie są one spamowane na masową skalę. W zasadzie są to serwisy typu Social Bookmarks, niemniej jednak właśnie wyróżnia je to że to co napisałem.

Są to:

Gwar.pl - strona z Page Rankiem 5. W dodatku linki są "dofollow", a dział "Nowe" gdzie trafi dodany przez nas link też ma PR 5. Nic tylko dodawać. I proszę nie spamować:)

Startups.pl  - strona z Page Rankiem 2, też "dofollow". Możemy tu dodać naszą stronę jeśli jest nowa. Czyli bodajże ma nie więcej niż 6 miesięcy ( chociaż kiedyś dodałem starszą stronę... ).

W zasadzie oba te mocne linki jak już wspomniałem na wstępie jeśli tylko odpowiednią długo posiedzą na tych stronach i zostaną przez Google wzięte pod uwagę powinny wystarczyć.

Dużo słabszych linków możemy też pozyskać dzięki temu serwisowi: IMT Website Submitter .
Doda on naszą stronę do wielu serwisów typu about us, whois itd. ( w bazie jest ich około 2500 ). Wprawdzie nie są to mocne linki, niemniej jednak warto wspomóc się również w ten sposób tym bardziej że wszystko dzieje się za przyciśnięciem jednego guzika. 

Krok 5 - Pingowanie

Poprzez tzw. "pingowanie" informujemy roboty wyszukiwarek o zaktualizowaniu naszej strony. Opiera się ono o protokół RPC. Dla naszych potrzeb wystarczy skorzystanie z dostępnych w internecie skryptów. Jeśli posiadamy stronę na wordpressie to pingowanie odbywa się automatycznie ( ewentualnie możemy wpisać więcej serwerów pingujących).

Serwis dzięki któremu możemy pingować nową stronę to przykładowo http://pingomatic.com 

Dobrym serwisem jest też: http://www.pingler.com/ - a jego główną zaletą jest to że sami możemy wpisać listę serwisów do pingowania ( ta defaultowa w zupełności wystarcza).

Strony i podstrony możemy pingować spokojnie kilka razy dziennie. Warto też zapingować strony na których umieściliśmy linki do naszej nowej strony. Czy będą to wspomniane przeze mnie social bookmarks czy któryś z innych serwisów.

Na forum digitalpoint znalazłem też ciekawy sposób na zaindeksowanie strony właśnie w oparciu o pingowanie. Rejestrujemy się w serwisie identi.ca i umieszczamy link do strony, którą chcemy zaindeksować. Znajdzie się on przez chwilę na głównej stronie serwisu - a jest to strona z Page Rankiem 8:) W tym momencie pingujemy stronę identi.ca korzystając właśnie z pinglera czy pingomatic.Trzeba się pospieszyć, nasz link nie pobędzie tam długo, bo ludzie ciągle dodają coś nowego. 

Zabieg powtarzamy do otrzymania pożądanych rezultatów ( byle nie za często, bo spamować też nie wolno).

Więcej na temat pingowania można przeczytać tutaj: http://pozycjonowanie.mtweb.pl/pingowanie-www

To w zasadzie tyle. Jeśli strona nie zaindeksuje się w przeciągu kilku dni to powtarzamy cały proces tam gdzie jest to możliwe. Rzetelne zastosowanie się do zawartych tu zaleceń powinno poskutkować ładnym wejściem strony w indeks. Warto też w między czasie dodać kilka artykułów. 

W jaki sposób sprawdzamy czy strona się już zaindeksowała? Po prostu wpisujemy w wyszukiwarce komendę site:nazwastrony.pl . Zwrócone zostaną wszystkie zaindeksowane strony naszej domeny.