niedziela, 4 lipca 2010

Komentowanie innych stron jako sposób na promocję


W tym wpisie chciałem się skupić na metodzie pozycjonowania ( czy też może raczej promocji strony) poprzez umieszczanie wpisów na innych blogach. W zasadzie w tej kwestii nie powinniśmy się ograniczać do blogów. Wszystkie miejsca gdzie możemy wziąć udział w jakiejś dyskusji i zamieścić tam swój link będą pomocne. Komentowanie to wcale nie taka łatwa praca.

Mogą to być więc:
-blogi
-fora
-księgi gości
-duże serwisy internetowe

Pewnie wielu z was nie docenia tej metody zdobywania ruchu. Muszę wam powiedzieć że dobrze umieszczony link na tematycznie zbliżonej stronie potrafi przynieść niezły traffic.

Wartość pozycjonerska wpisu zależy od tego czy naszym linkom zostanie nadany atrybut "nofollow". ( niektórzy twierdzą że nie ma to aż takiego znaczenia i warto mieć linki i takie i takie , chociażby dlatego że wygląda to naturalniej).Niemniej jednak zawsze warto umieszczać komentarze z naszym linkiem na bardzo poczytnych stronach, niezależnie od tego czy link będzie"nofollow" czy "dofollow" zdobędziemy tym sposobem niezły ruch. Oczywiście trzeba pisać sensowne komentarze i na temat, bez spamowania. Metoda ta jest może i trochę czasochłonna ale warto się w tym względzie trochę bardziej wysyilić. 

Niestety w polskim internecie istniejące katalogi blogów "dofollow" są albo bardzo małe, albo zawierają strony które faktycznie nadają naszym linkom atrybut "nofollow".

Najprościej poprostu wpisać frazę na którą chcemy naszą stronę pozycjonować do wyszukiwarki i sprawdzić wszystkie 100 pierwszych stron ( można i więcej)  w poszukiwaniu miejsca gdzie można nasz link dodać: post na forum, komentarz na blogu, księga gości.... cokolwiek.

Dobrze przynajmniej w przypadku moich stron sprawdza się komentowanie serwisu ściąga.pl . Serwis ten zawiera mało komentarzy i są one rzadko dodawane. A ruch jest tam spory. Oczywiście spamowanie jak zwykle nie wchodzi w rachubę. Trzeba napisać sensownie i podać link do swojej strony.

Jak chodzi o internet angielskojęzyczny to istnieje tam świetne narzędzie do znajdowania blogów "dofollow" o nazwie DoFollowDiver. Darmowe więc warto przetestować i coś skomentować, nawet jeśli posiadamy strone po Polsku. Zawsze to jakiś link. ( wogóle polecam artykuły ze strony gdzie znajduje się to narzędzie - to tak na marginesie).

Na koniec jeszcze jedna sprawa. 
Pewnie niektórzy z was nie wiedzą jak sprawdzić czy komentarze na danej stronie mają atrybut "nofollow". 
Żeby to sprawdzić wystarczy podejrzeć źródło strony w miejscu gdzie ktoś inny wstawił komentarz z linkiem i jeśli zobaczymy coś takiego: rel="nofollow" znaczy się że link taki mocy nie przekazuje. 

Łatwiejszym sposobem na podejrzenie atrybutów w linkach jest zainstalowanie fajnego toolbara SeoForFirefox , którego jedną z opcji jest właśnie wyświetlanie na czerwono linków na stronie które mają atrybut "nofollow". Toolbar ten zresztą posiada mnóstwo innych przydatnych funkcji ale to już jest temat na inny wpis. 
4 komentarze:

noname pisze...

Ciekawy wpis, czekam na dalsze na temat pozycjonowania, promocji strony itp. Bloga bede odwiedzal :)

Christopher pisze...

Na pewno kolejne wpisy na ten temat będą. Jako że trzymam rękę na pulsie jak chodzi o trendy w branży, to będę się tym dzielił i często zamieszczał ciekawe linki.

Co akurat może nie spotkać z aprobatą wielu z was, to niemniej jednak jestem bardziej zwolennikiem "white hat SEO" i wolę raczej używać pojęcia promocja strony niż pozycjonowanie.

Przemek pisze...

Bardzo dobry pomysł ;)

leczo pisze...

Trafne spostrzeżenia.

Prześlij komentarz